شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اخطار های زیر رخ داد:
Warning [2] Illegal string offset 'birthday' - Line: 105 - File: inc/plugins/imagebirthday.php PHP 5.4.42 (Linux)
File Line Function
/inc/plugins/imagebirthday.php 105 errorHandler->error
[PHP]   imagebirthday_profile
/inc/class_plugins.php 101 call_user_func_array
/showthread.php 354 pluginSystem->run_hooks
Warning [2] Illegal string offset 'birthday' - Line: 105 - File: inc/plugins/imagebirthday.php PHP 5.4.42 (Linux)
File Line Function
/inc/plugins/imagebirthday.php 105 errorHandler->error
[PHP]   imagebirthday_profile
/inc/class_plugins.php 101 call_user_func_array
/showthread.php 1193 pluginSystem->run_hooks
درود کاربر مهمان
مهمان گرامی به انجمن ملی ایرانیان خوش آمدید . لطفا برای استفاده از امکانات انجمن عضو شوید و اگر قبلا عضو سایت شده اید وارد شوید .
برای دریافت کلمه عبور جدید لطفا آدرس ایمیل زمان عضویت خود را در کادر زیر وارد کنید

ارسال پاسخ 
خانه حاج حسین ملک
ارسال: #1
09-13-2011, 04:53 PM
اين جا خانه حاج حسين ملك است. او در شرح حال خود نوشته است كه در همين خانه به دنيا آمده و از آن جا كه متولد سال 1250 خورشيدي است، مي توان نتيجه گرفت كه خانه اش پيش از اين تاريخ ساخته شده و قدمتي بيش از 140 سال دارد. اين خانه با 2500 متر مربع مساحت داراي دو بخش اندروني (شرق بنا) و بيروني (غرب بنا) بوده است. اما در ابتداي دهه 1340 خورشيدي بخش اندروني تخريب و ...

   

مجموعه‌ی خانه حاج حسين آقا ملک یکی از مراکز وابسته به موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک است. خانه ملک در بافت بازار تهران قرارداشته و ارتباط آن با مجموعه های شهری - به دلیل قرارگیری در فاصله بین دو مکان مقدس مسجد امام (مسجد شاه سابق) و مسجد جامع- حائز اهمیت است. این خانه در تاریخ 16/9/1376 با شماره 1940 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

   

اين خانه با 2500 متر مربع مساحت داراي دو بخش اندروني (شرق بنا) و بيروني (غرب بنا) بوده است. اما در ابتداي دهه 1340 خورشيدي بخش اندروني تخريب و به جاي آن ساختمان كتابخانه ملك در سه طبقه ساخته شد. حاج حسين در زندگي نامه خود از زورخانه اي متصل به خانه ياد مي كند كه به پدرش حاج محمد كاظم ملك التجار تعلق داشته و اينك اثري از آن در دست نيست. احتمال مي رود اين زورخانه همزمان با ساخت كتابخانه تخريب شده باشد.

از اين زمان به بعد، جاي بيروني و اندروني خانه تغيير يافت، يعني بخش كتابخانه (اندروني سابق) مورد استفاده ارباب رجوع بود و بخش بيروني به زندگي خصوصي حاج حسين ملك و خانواده اش اختصاص پيدا داشت.

   

بيروني اوليه بنا كه هسته اصلي خانه تاريخي ملك را شكل مي دهد، داراي يك حياط مركزي به مساحت 100 متر مربع است كه دورادور آن را بنايي با يك طبقه و نيم ارتفاع فراگرفته است. در سمت شمال حياط اتاق خصوصي حاج حسين ملك معروف به اتاق مخمل قرار دارد و در پشت آن تالاري بزرگ با 72 متر مربع مساحت و دو طبقه ارتفاع به چشم مي خورد.خانه ملك همچنين داراي فضاهاي متعدد معماري از قبيل اتاق هاي خصوصي و پذيرايي، آب انبار، زير زمين هاي وسيع، آشپزخانه و... است.

تزيينات خانه نيز قابل توجه است. ازاره ديواره هاي بيروني مزين به سنگ هايي است كه با نقش گل و گياه حجاري شده اند. در بالاي ديوارها از آجرهاي تراش خورده استفاده شده است و در ميانشان قاب هايي از كاشي هفت رنگ با نقوش اسليمي، هندسي و نقش هاي انسان و حيوان به چشم مي خورد.

   
درون بنا نيز با گچ بري هايي كه رنگ آميزي شده اند، زينت يافته است. ازاره ديوارها آراسته به پارچه هاي طرح دار يا مخمل كوبي است و سقف برخي تالارها و اتاق ها با قاب بندي هاي چوبي تزيين شده است.در يك نگاه كلي، تزيينات خانه ملك مانند ساير بناهاي دوره ناصري متأثر از هنر اروپايي و در تلفيق با هنرهاي سنتي ايران است.

اين خانه پس از سال 1375 و با انتقال ساختمان كتابخانه و موزه ملي ملك به محل جديد متروك شد. اما حتي پيش از آن هم نيازمند تعميرات اساسي بود. مرمت بخش قاجاري بنا در سال 1377 با همكاري سازمان ميراث فرهنگي استان تهران آغاز و در سال 1381 به پايان رسيد. اكنون مديريت كتابخانه و موزه ملك در نظر دارد تا با مشاركت نهادهاي فرهنگي و اجتماعي شهر تهران اين خانه را احيا كرده و به يك مركز فرهنگي در قلب تجاري شهر تبديل كند.

تاریخ ایران را خوب یا بد نیاکان ما ساختند ، بی اندیشیم ما چگونه تاریخ را برای آینده گان می سازیم .

انسانهای بزرگ هرگز نمی میرند چون نسل ها با تفکراتشان زندگی می کنند .
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 
« قدیمی تر | جدید تر »
حالت موضوعی | حالت خطی
 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


پرش به انجمن:


▲ بازگشت به بالاتماس با ماایران هخا دوستداران ایرانبازگشت به محتوا آرشیوپیوند سایتی RSS