شما وارد حساب خود نشده و یا ثبت نام نکرده اید. لطفا وارد شوید یا ثبت نام کنید تا بتوانید از تمامی امکانات انجمن استفاده کنید.
اخطار های زیر رخ داد:
Warning [2] Illegal string offset 'birthday' - Line: 105 - File: inc/plugins/imagebirthday.php PHP 5.4.42 (Linux)
File Line Function
/inc/plugins/imagebirthday.php 105 errorHandler->error
[PHP]   imagebirthday_profile
/inc/class_plugins.php 101 call_user_func_array
/showthread.php 354 pluginSystem->run_hooks
Warning [2] Illegal string offset 'birthday' - Line: 105 - File: inc/plugins/imagebirthday.php PHP 5.4.42 (Linux)
File Line Function
/inc/plugins/imagebirthday.php 105 errorHandler->error
[PHP]   imagebirthday_profile
/inc/class_plugins.php 101 call_user_func_array
/showthread.php 1193 pluginSystem->run_hooks
درود کاربر مهمان
مهمان گرامی به انجمن ملی ایرانیان خوش آمدید . لطفا برای استفاده از امکانات انجمن عضو شوید و اگر قبلا عضو سایت شده اید وارد شوید .
برای دریافت کلمه عبور جدید لطفا آدرس ایمیل زمان عضویت خود را در کادر زیر وارد کنید

ارسال پاسخ 
مسجد جامع یزد
ارسال: #1
04-01-2012, 01:57 AM
--------------------------------------------------------------------------------


بناي اوليه مسجد جامع يزد در قرن پنجم هجري توسط « امير علاءالدوله كالنجار » اولين امير كاكويي و بناي‌كنوني مسجد در قرن هشتم‌هجري توسط «سيدركن الدين محمد‌قاضي » احداث شده است
به گزارش روابط عمومي، امورفرهنگي و اجتماعي ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد: مسجد جامع يزد در ضلع غربي‌ خيابان‌ امام خميني، انتهاي‌خيابان مسجد جامع و در محله دروازه شاهي‌ واقع و به شماره 206 مورخ 31/4/1313 در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.

بناي مسجد جامع كبير يزد طي قرون متمادي بر بقايا و يا در كنار بناهاي‌متنوعي بنا گرديده‌است كه‌ در متون تاريخي تحت عناوين مسجد جمعه شهرستان، مسجد جامع عتيق، مسجد جمعه قديم ‌«‌ درده » مسجد جامع نو و بناهاي ‌الحاقي آن به ‌اسامي گوناگون ياد شده است.

در قرن پنجم هجري‌ « امير علاءالدوله كالنجار »‌ اولين امير‌كاكويي پس از ورود به يزد به ‌تعمير و نوسازي مسجدي به نام مسجد جمعه شهرستان مي‌پردازد كه در قرون قبلي برپا بوده و قبله آن سه درجه نسبت به قبله اصلي به سمت شرق انحراف داشته است. همسرش ارسلان خاتون مناري در كنار مسجد اوليه بنا مي‌كنند كه تا قرن نهم برپا بوده است.

فرزند ايشان « علاءالدوله گرشاسب » ( 513 ـ 488 هجري ) مسجد ديگري با طرح تك ايواني گنبد دار در جوار مسجد عتيق و در سمت غربي آن بنيان نهاد. وي پاياب قنات زارچ كه هم اكنون نيز در صحن فعلي واقع است احداث مي‌كند و جماعتخانه‌اي در ضلع غربي به بنا مي‌افزايد.

پايه‌هاي مسجد جامع نو در سال‌هاي 724 يا 728 هجري قمري در پشت قبله مسجد جامع قديم توسط « سيدركن الدين محمد‌بن قوام الدين بن نظام حسيني يزدي قاضي » گذارده شده است.

مسجد جامع كبير يزد بدون ترديد يكي از شاهكارهاي بديع معماري مساجد ايران به شمار مي‌آيد كه تزئينات زيبا و منحصر به فرد آن جلوه‌اي ستودني به آن داده، اين بنا مشتمل بر يك ايوان رفيع و گنبد خانه و دو شبستان تابستانه در طرفين آن دو گرمخانه در ضلع شرقي و غربي و يك صحن بزرگ مستطيل شكل و دو پاياب است.

مسجد داراي شش ورودي است كه در اضلاع مختلف بنا واقع ورودي اصلي كه در ضلع شرقي مسجد داراي سردر رفيع و نيز كتيبه‌هاي كاشي معرق است و دو مناره نيز بر آن استوار گرديده، اين سردر زيبا در زمان شاهرخ تيموري به بنا اضافه شده و بر آن تزئينات و كاشي معرق با نقوش گره چيني و اسليمي كار شده است.درب ضلع غربي بنا درست مقابل ورودي مذكور قرار گرفته و آن هم به يك هشتي گشوده مي‌شود كه نماي اين درگاه با كاشيكاري جديد تزئين يافته. ورودي ديگر مسجد در ضلع شمالي و درست روبروي ايوان قرار دارد . اين ورودي متصل به يك كرياس است و سردر آن با كتيبه‌هاي قرآني و تزئينات كاشي معرق جديد تزئين يافته است.

ورودي شمال غربي داراي نماي ساده و بي پيرايه است كه به يك دالان طويل گشوده مي‌شود كه اين دالان به يكي از رواق‌هاي اطراف صحن متصل مي‌گردد.

دو ورودي ديگر مسجد يكي در ضلع جنوب غربي واقع در شبستان غربي گنبدخانه و ديگري در شمال شرقي و در بخش قديمي مسجد واقع شده كه در حال حاضر هر دو مسدود مي‌باشد.

صحن وسيع مسجد مستطيل شكل و به ابعاد 53 × 20 متر است و در وسط آن مهتابي بزرگي جهت اقامه نماز در فصول مناسب قرار گرفته. دور تا دور صحن را رواقهايي با طاق‌هاي گشوده به آن دور مي‌زند كه علاوه بر ايجاد سرپناه و سايبان، زيبايي خاصي به فضاي صحن داده و آن را ا ز يكنواختي خارج مي‌كند.

دو گرمخانه مسجد در ضلع شرقي و غربي صحن قرار دارند، گرمخانه شرقي به شبستان شازده معروف است و داراي 48 ستون مستطيل شكل با ازاره‌هاي پوشيده از كاشي‌هاي شش ضلعي و فيروزه اي رنگ مي‌باشد. در ضلع شرقي و غربي اين گرمخانه شاه نشين‌هايي كه در انتهاي آن پنجره و نورگيرهايي تعبيه شده است. اين شبستان همچنين داراي طاق‌هاي گنبدي است كه در قسمت مركزي‌شان نورگيرهايي سنگي هشت ضلعي قرار دارد. محراب اين گرمخانه داراي دهانه گشاد با قوس‌هاي پنج و هفت و نيز نقوش مهري ظريف و زيبا است. گرمخانه ضلع شرقي كاملاً جديد و از احداث هيأت حاميان مسجد است. اين گرمخانه نيز از نوع ستون‌دار بوده و محراب جديد آن با كاشيهاي خشتي و هفت رنگ تزئين يافته است.

مسجد همچنين داراي دو پاياب است كه از يكي آب زارچ و از ديگري آب محمود آباد مي‌گذشته، ورود به اين پاياب‌ها در ضلع شمالي و شرقي مسجد مي‌باشد.

گنبد زيباي مسجد از نوع دو پوستهِ پيوسته بوده و بر آن نقش گل صابونكي معقلي با ظرافت اجرا شده است و بر ساقه آن كلمه « الملك للّه » به خط كوفي تكرار شده است.

دو مناره مسجد كه ارتفاع تقريبي آنها از كف تا نوك آن 52 متر مي باشد داراي قطري در حدود 8 متر بوده و همانگونه كه ذكر شد در دوره صفوي به بنا افزوده شده اما در سال 1313 فرو ريخته و دوباره تجديد بنا شده كه يكي از مناره‌ها داراي پلكان دو طرفه است.


فایل (های) پیوست شده
untitled.bmp
نوع فایل .bmp
دفعات دانلود 2
اندازه 95.79 KB


کارتان را آغاز کنید، توانایی انجامش بدنبال می آید . کورش بزرگ
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 
« قدیمی تر | جدید تر »
حالت موضوعی | حالت خطی
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5


پرش به انجمن:


▲ بازگشت به بالاتماس با ماایران هخا دوستداران ایرانبازگشت به محتوا آرشیوپیوند سایتی RSS